MuSiC and GaMe World
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MuSiC and GaMe World

MuSiC and GaMe World

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Albena Denkova/Maxim Stavisyki

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Albena Denkova/Maxim Stavisyki Empty
MesajKonu: Albena Denkova/Maxim Stavisyki   Albena Denkova/Maxim Stavisyki Icon_minitimeCuma Ekim 12, 2007 5:57 pm

Bulgaristan’ı Buz Dansı’nda başarıyla temsil elden Albena Denkova/Maxim Stavisyki ikilisi, son yıllarda geniş kitlelerin ilgisini çekiyor. Bulgar çift, 1996 yılından bu yana her yıl Bulgaristan şampiyonu oldu ve uluslararası yarışmalarda hatırı sayılır başarılara imza attı.

Denkova/Staviyski ikilisi, Dünya Şampiyonasında madalya kazanan ilk Bulgar buz dansçıları olarak tarihe geçti.

Bulgar çiftin seyirciler tarafından sevilmesinin önemli bir etkeni, sakatlık ve hastalıklarla mücadele etmekte gösterdiği cesaret... Denkova/Staviyski çifti, Fransa'nın Nice kentinde düenlenen 2000 Dünya Şampiyonasında orijinal dans sonunda dokuzuncu durumda bulunuyordu. Serbest dans yarışması öncesinde antrenman sırasında Amerikalı Naomi Lang/Peter Tchernyshev çiftiyle çarpıştılar. Tchernyshev'in pateninin çeliği, Denkova'nın sol bacağını baldır kısmından kesti. Bulgar çift, bu kaza üzerine yarışmadan çekilmek zorunda kaldı. Denkova, kazadan hemen ameliyata alındı. Yaklaşık iki ay hastanede yatmak zorunda kalan Denkova'nın yeniden kayabilmesi için dört ay daha geçmesi gerekmişti. Staviyski de, 2000’de kötü günler geçirmiş, zatürree yüzünden yaklaşık bir ay hasta yatmıştı. 2001 Avrupa Şampiyonasında her ikisi de grip olmuş ama buna rağmen yarışmışlardı.

Sofya’da 3 Aralık 1974’te doğan Denkova, spora dört yaşındayken jimnastik yaparak başlamış. Denkova spora başlayışını şöyle anlatıyor: "Jimnastik Bulgaristan’da çok popülerdi. Avrupa Şampiyonalarında üç altın madalyayı da biz (Bulgaristan) kazanmıştık. Bu nedenle, annemle babam jimnastiğe gitmemi istedi. Sekiz ya da dokuz yaşındaydım. Bir buz pateni antrenörü bizim çalıştığımız salona gelmişti. Bana buz pateni yapmak isteyip istemediğimi sordu. Buz pateni o zamanlar Bulgaristan’da pek tanınmazdı ama televizyonda seyrederdik. Annemle babam, buz patenini denememe izin verdi. Estetik ve tekniğin bileşiminden hoşlandım ama jump yapamıyordum. Sonra Buz Dansı’nı fark ettim. Çok güzel ve çok artistik olduğunu düşünerek Buz Dansı’na başladım. 12 yaşındaydım o zaman"...

Rusya’nın Rostov-na-Don kentinde 16 Kasım 1977’de doğan Staviyski, buz patenine başladığında dört yaşındaymış. Ailesi, kolay hastalanan bir çocuk olduğu için sporun kendisini daha sağlıklı yapacağını düşünerek buz patenine başlatmış onu. Ailenin tek çocuğu olan Staviyski, o günleri şu sözlerle anlatıyor: "Buz pateni Rusya’da çok popülerdi. Annemle babam da sporun sağlığıma iyi geleceğini düşündü. Uzun süre tek başıma yarışmalara girdim. Bütün ikili jumpları yapabiliyordum. 11 ya da 12 yaşındaydım. Bacağım kırıldı. Dünyanın sonu değildi ama altı ay pistlerden uzak kaldım. Sonra iyi jump yapamaz oldum. Antrenörüm benim (Natalia) Dubova’nın grubuna katılmamı önerdi. Böylece buz dansçısı oldum".

Denkova, Staviyski’den önce Hristo Nikolov ile yarışmalara giriyordu ama bu birliktelik yürümedi. Staviyski de Anastasia Belova ile kayıyordu. 1996 Dünya Gençler Şampiyonasına Rusya adına üçüncü çift olarak katılmışlardı. "Anastasia, Gençler kategorisinde yarışmak istiyordu ama benim yaşım Gençler için artık çok ileriydi. Bunun üzerine ayrıldık. Avustralya’dan bile benimle ekip oluşturma isteyen patenciler oldu ama ben Rusya’ya yakın olmak istiyordum" diyor Staviyski o günleri anlatırken.

Bulgar yetkililer, Hristo Nikolov'dan ayrılınca, Denkova için partner aramaya başlamış. Nihayet 1996 yılında (Rus antrenör) Elena Çaykovskaya, Staviyski’yi önermiş. Denkova, "Maxim’i bulmam böyle oldu. Bir yıldır kaymıyordum ama birbirimize kolayca uyum sağladık. Böylece Maxim Sofya’ya geldi" diye anlatıyor o günleri.

Staviyski cephesinde ise durum şöyle... Rusya'da spor hayatına devam eden Staviyski'ye, partnersiz kalan yetenekli bir Bulgar buz dansçısının olduğu söyleniyor. Staviyski'nin annesi Rita, o sıralarda kendisine partner arayan oğluna uygun bir eş bulabilmek için uğraşıyordu. Bunun üzerine anne Rita, hiç tereddüt etmeden hemen Sofya'ya Denkova'yı görmeye gidiyor. Ondan hoşlanıyor. Yanında getirdiği Staviyski'nin bandını veriyor ona. Denkova, bandı seyrediyor. Staviyski ile yeni bir ekip oluşturmak onun da aklına yatıyor. Bir deneme yapmak için hemen Rusya'ya gidiyor Denkova. Moskova'daki deneme, iki buz dansçısının bir araya gelmesiyle sonuçlanıyor ve Denkova ile Staviyski, o gündür, bu gündür birlikte kayıyorlar.

Moskova'dai başarılı denemeden sonra Bulgaristan'a dönen iki sporcu hemen kolları sıvadı. Staviyski, uzun yıllar Bulgaristan'da kaldığı için Bulgar vatandaşlığına geçme hakkını kazandı ve bu hakkını kullandı. İkili, 2000-2001 sezonu öncesinde, antrenörleriyle birlikte Moskova'ya geri döndü ve çalışmalarına Rusya'da devam etti.

2003 ve 2004 Dünya Şampiyonalarında üçüncü ve ikinci olarak bronz ve gümüş madalya kazanan çift, 2003 ve 2004 Avrupa Şampiyonalarında ardarda ikinci olarak gümüş madalya elde etti.

Bulgar ikili, ISU Grand Prix finallerinde 2002-2003 sezonunda bronz, 2003-2004 sezonunda gümüş ve 2004-2005 sezonunda bronz madalya kazandı.

Denkova/Staviyski çiftinin Dünya ve Avrupa Şampiyonalarındaki maceraları 1998 yılında 17’nci ve 16’ncı olmasıyla başlamıştı. 2005 Avrupa Şampiyonasına sakatlık nedeniyle giremeyen çift, 2005 Dünya Şampiyonasında beşinci sırayı aldı.

Bulgar ikili, 2005 Dünya Şampiyonasında hayal kırıklığı yaratan bu sonuçtan sonra, uzun zamandır antrenörü ve koreografı olan Alexei Gorshkov ve Sergei Petukhov'dan ayrıldı. Moskova'da çalışmaya son veren çift, ABD'ye giderek Newark'da, 1980 Olimpiyatları Buz Dansı şampiyonu Natalia Linichuk ve Gennady Karponosov gözetiminde çalışmaya başladı.

2003 Dünya Şampiyonasından sonra 2006 Olimpiyatları da dahil olmak üzere bütün yarışmaları kazanan Rus Tatiana Navka/Roman Kostomarov çiftini geçen tek çift olan Denkova/Staviyski ikilisi, Navka/Kostomarov çitini 2004 NHK Trophy yarışmasında geride bırakmayı başardı ve birinci oldu. Bu sonuç, Rus çiftin yaklaşık üç yıllık dönemde tattığı tek yenilgi olarak arşivlerdeki yerini aldı.

2006 Torino Kış Olimpiyatlarına daha iyi hazırlanabilmek içşn Avrupa Şampiyonasına girmeyen Denkova/Staviyski çifti, altın madalya kazanmayı hedefliyordu. Bunun için iyi hazırlandıklarını düşünüyordu. Ancak Olimpiyat yarışmaları kendileri açısından hayal kırıklığı yarattı.

Zorunlu dansta üçüncü, orijinal dansta beşinci ve serbest dansta beşinci olan Denkova/Staviyski çifti, bu sonuçlarla genel klasmanda ancak beşinci sırayı elde edebilmişti. Denkova/Sytaviyski ikilisinin 2002 Salt Lake City Kış Olimpiyatlarında elde ettiği yedincilikten sonra Torino'da gelen beşincilik kendilerini hiç hoşnut etmedi.

"Olimpiyatlardan önce her şeyden sıkılmıştık. Ama şimdi, bizde eksik olan altın madalya için mücadele etmek istiyoruz" diyen Staviyski, Torino’dan Sofya’ya dönüşte havaalanında, "Rusya’nın artistik buz pateninde büyük bir güç olduğunu ve onları aşıp madalya kazanmanın hayli zor olduğunu olduğunu" söylüyordu.

Denkova da, "Olanlardan sonra yeniden motive olmak zor. İlk kez başımıza gelseydi kendimizi küçümsenmiş hissederdik. Ama bu artık alışılmış hale geldi" diyerek, hakemlerin kendilerine haksızlık yaptığını ima ediyordu.

Denkova ve Staviyski, haksızlıklara hep karşı çıkmıştı. Bu yönleriyle zaten rakiplerinin de saygısını kazanmıştı. Bulgar çift, Japonya’da yapılan 2002 Dünya Şampiyonasında Buz Dansı’nda hakemlerin adil puanlama yapmadıkları ve böylece Litvanyalı Margarita Drobiazko/Povilas Vanagas çiftinin bronz madalya kazanmasının engellendiği gerekçesiyle bir basın toplantısı düzenlemiş ve hemen hemen bütün buz dansçıları tarafından imzalanan bir dilekçeyle sonuçların gözden geçirilmesini istemişti. Bu eylem, patenciler tarafından adil puanlama yapılmadığı gerekçesiyle hakemlere karşı düzenlenen ilk organize protesto olarak buz pateni tarihine geçmişti.

Bulgar patenciler, yarımalarda seyirciler de iyi bir iletişim oluşturuyor. "Biz, nerede olursa olsun, kaymaktan zevk alıyoruz. Grand Prix yarışması ya da küçük bir gösteri olması fark etmiyor. Elbette derece elde etmek bizim hayatımızda önemli bir yer tutuyor çünkü şampiyon olmak istiyoruz ama seyirciler bizi severse bu, dereceden daha önemli bizim için" diyor Denkova

Denkova ve Staviyski, sadece teknik yanlarından dolayı değil, aynı zamanda Buz Dansı’nda pek rastlanmayan biçimde dans ettikleri için de beğeniliyorlar.

Staviyski, "İnsanlar farklı fikirleri kabul ediyor. Her yıl değişik bir şey yapmayı, değişik biçimde dans etmeyi seviyoruz" diyor. Denkova da, "Liftleri her yıl değişik şekilde yapmaktan hoşlanıyoruz ama yeni kurallarla bu zorlaştı. Maalesef, durum diğer figürler için de aynı. Herkes en zor lifti yapmak istiyor. Bizimle diğer dansçılar arasındaki fark, bizim figürler arasında yaptıklarımız. Biz sadece figürleri yapıp el ele koşmuyoruz. Biz koreografimizde figürler arasında bir sürü adım dizisi ve beden hareketi yapıyoruz. Bunlar çok zor" diye ekliyor.

Oimpiyatlardan sonra yeniden çalışmaya başlayan çifti, 2006 Dünya Şampiyonası bekliyordu. Olimpiyat şampiyonu Tatina Navka/Roman Kostomarov çifti, Olimpiyatlardan sonta artık buz patenini bırakmıştı. Olimpiyat üçüncüsü Ukraynalı Elena Grushina/Ruslan Goncharov çifti de Dünya Şampiyonasına girmeyecekti.

Bu koşullarda girdikleri 2006 Dünya Şampiyonasında şampiyon olan Bulgar ikili, böylece uzun zamadır hedefledikleri altın madalyaya ulaşmış oldu. Denkova, "(Altın madalya kazandığımıza) Hâlâ inanamıyorum. Bu anı çok uzun zamandan beri bekliyorduk. Nihayet Dünya şampiyonu olduk, ne diyeceğimi bilemiyorum. Mutluyuz, çok mutluyuz. Bu yıl çok çalıştık. Olimpiyatlarda çok güzel kaymıştık. Sıralama hakemlerin takdiriydi. Burada, Calgary’de bize ve programımıza değişik gözle bakmaları hoşumuza gitti. Nihayet altın madalya kazandık. Bu, bizim ülkemiz ve bu sporun Bulgaristan’da gelişmesi bakımından çok önemli. Şimdi herkes Bulgaristan’da bunu kutluyordur" diyordu sevinç içinde. Denkova ve Staviyski, bu şekilde, Dünya Şampiyoanlarına altın madalyayı Bulgaristan'a getiren ilk sporcular oluyordu.

Dünya Şampiyonasından sonra amtörlükten çekilmesi ve profesyonal olması beklenen çift, hayramlarını sevindiren bir karar aldı ve ve daha bir yıl pistlerde olacaklarını açıkladı.

Ailesinin eskiden bir giysi atölyesi olduğu için Denkova, giysi, moda ve tasarım konusunda çok şey biliyor Stavisyki, bu konuda, "Çok zevklidir. Üniversitede Ekonomiden mezun olmasına rağmen ileride giysi tasarımcısı olarak çalışmayı düşünüyor. Ben de modaya bayılıyorum ve bu nedenle New York ya da Paris’e gidip bu işi öğrenmek istiyorum" diyor.

Çoğu yarışma kostümlerini kendisinin tasarladığını belirten Denkova, sonuç ne olursa olsun, yarışmalarda hayranlarını mutlu etmeyi amaçladıklarını söylüyor. 1997'de Sofya Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Denkova, Bulgarca, İngilizce ve Rusça konuşuyor.

Denkova, Buz Dansı'nın günümüzdeki durumundan yakınıyor. "Bazı değişiklikler yapılması ihtiyacı var. Sadece ve sadece figürlere dayalı. Bundan dolayı, dans etme ve programı sunmanıza zaman yok gibi... Bazı zorunlu elemanların sayısı azaltılmalı. Dansı yorumlayabilmemiz için daha fazla özgürlüğe ihtiyaç var. Önce koreografi gelmeli sonra figürler... Buz dansı, dans olmalı..."

Denkova, "Her gün çok çalışıyoruz. Her gün modern bale çalışması yapıyoruz. Jimnastiğe gidiyoruz ve buzda ve buz dışında zorunlu dansımızı ve koreografimizi çalışıyoruz. Zorunlu dansları çok çalışıyoruz. Bu yüzden zorunlu danslarımız güzel oluyor. Birçok çiftin aksine bir zorunlu dansları seviyoruz. Zorunlu dansta teknik seviyenizi gösterebiliyorsunuz" diye anlatıyor günlük programlarını. Staviyski de, "Zor olanı seviyoruz, quick step gibi kolay olanları değil. En zor olanlar, bizim için en kolay..." diye ekliyor.

Denkova devam ediyor: "İyi müzik ve iyi kostüm çok önemli. Müziği dinlerken giysileri düşünürüm. Kafamda birtakım düşünceler oluşmuştur. Bunları bizim stiliste anlatırım. Giysi ve müziği sevdiğim için televizyonda moda kanallarını izlerim".

"2006 Dünya Şampiyonasına kesinlikle katılacağız. Japonya’da çok hayranımız olduğu için 2007 Dünya Şampiyonasına da gireceğiz. Ama sonrasını bilmiyoruz. Yarışmalara girmezsek, gösteri gruplarında kayabiliriz. Veya patenden başka bir şey yapabiliriz" diyor Denkova, gelecekle ilgili olarak.

Staviyski, 1998'de Moskova'da Spor Enstitüsünü bitirmiş. Bu nedenle, özellikle son yıllarda Bulgaristan’da buz pateni çok popüler olduğu için buz pateni antrenörlüğü yapabileceğini anlatıyor. Staviyski de, Bulgarca, Rusça ve İngilizce konuşuyor. Buz dışında da beraber olan çift, kendi aralarında Rusça konuşmayı tercih ediyor (22 Temmuz 2006).

YIL
YARIŞMALAR
DERECELERİ
2007 Dünya Şampiyonası 1
2006 Dünya Şampiyonası 1
2006 Kış Olimpiyatları 5
2005 Dünya Şampiyonası 5
2004 Dünya Şampiyonası 2
2004 Avrupa Şampiyonası 2
2003 Dünya Şampiyonası 3
2003 Avrupa Şampiyonası 2
2002 Dünya Şampiyonası 5